Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produs in garantie defect - remediere obligatorie in ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produs in garantie defect - remediere obligatorie in termen de 15 zile

Buna ziua!

Sunt o firma care detin o imprimanta destul de costisitoare.
Am dus acesta imprimanta la service unde se fla de 23 de zile.
Sun service-ul de aproximativ o saptama pentru a afla stadiul iar acesta ma plimba ba ca nu a venit piesa, ba ca au mai descoperit nu stiu ce defectiuni.
Din cate am inteles exista o lege care obliga vanzatori de remedierea unui produs in 15 zile.
Imprimanta este achizitionata acum 8 luni cu garantie de 4 ani.
Exista vreo varianta de reclamare sau dat in judecata?

Va multumesc!
marianmix, utilizator
legea la care te referi nu spune ca defectul se remediaza in 15 zile. produsul fiind in garantie exista posibilitatea ca dupa o perioada rezonabila sa ceri inlocuirea lui
Va multumesc pentru raspunsul rapid.
Conform acestui site www.avocatnet.ro/content/art...
un vanzator este obligat la repararea unui produs in maxim 15 zile altfel sunt sanctionati prin amenda. Cum ii pot reclama?
23 de zile este o perioada rezonabila pentru inlocuirea imprimantei?

Va multumesc!
Buna seara,

Conform Legii nr. 449/2003, actualizata la data de 27/12/2008

[ link extern ]

Art. 11. - (4) Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător şi consumator, şi fără niciun inconvenient semnificativ pentru consumator, luându-se în considerare natura produselor şi scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăşi 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul a adus la cunoştinţă vânzătorului lipsa de conformitate a produsului.

Art. 13. - Consumatorul poate solicita o reducere corespunzătoare a preţului sau rezoluţiunea contractului în oricare dintre următoarele cazuri:
a) dacă nu beneficiază nici de repararea, nici de înlocuirea produsului;
b) dacă vânzătorul nu a luat măsura reparatorie într-o perioadă de timp rezonabilă;
c) dacă vânzătorul nu a luat măsura reparatorie, conform art. 11 alin. (4), fără inconveniente semnificative pentru consumator.

Service-ul nu va poate da o imprimanta noua, dar va poate da o "negatie de service" in care trebuie specificat ca produsul respectiv nu a putut fi reparat in termenul legal de 15 zile, recomandandu-se inlocuirea produsului. Cu aceasta negatie va duceti la magazinul de unde ati cumparat produsul respectiv pentru a cere inlocuirea lui.
Trebuie sa solicitati aceasta negatie de la service-ul in cauza, altfel veti mai avea de asteptat dupa imprimanta.

Daca cei de la service sau magazin nu sunt de acord cu eliberarea "negatiei de service" respectiv inlocuirea produsului va puteti adresa ANPC-ului.
In link-ul de mai jos aveti informatii privind depunerea unei reclamatii.
[ link extern ]

Succes!

Adrian
AdrianBog, utilizator